Z ziemi polskiej do włoskiej- fotorelacja

W poprzednim odcinku:

Stan osłupienia, czyli Polacco, uśpiony wulkan, ogród różany i dotyk Absolutu

Powtórzę za Śp. Lechem Kaczyńskim: ,,Z ziemi włoskiej do Wolski.” Poniżej prezentuję mocno wyborczą… nie gazetę, ale galerię zdjęć. Kompletuję w niej namiastkę włoskiego piękna, którą chciałbym się z Tobą podzielić.

Gdy Jezus zstąpi na ziemię, ludzie- zamiast klęknąć w pokorze- wyjmą telefony i zaczną Go filmować.

ASYŻ- Miasto św. Franciszka

Kolacja w porze śniadania

– Czemu Włosi ciągle rozmawiają o kolacji? Przecież mamy porę śniadaniową.

– Debilu, ,,Colazione” z wł. znaczy: Śniadanie.

asissi-2 asissi-6 asissi-7 asissi-9

Nie kupuj samochodu z Włoch!

Włochy słyną z wąskich uliczek. Nachylone pod nieludzkim- z punktu widzenia motoryzacji- kątem.asissi-16

CASCIA- Miasto św. Rity

Poznałem Włocha, który płynnie mówił w języku polskim. Podczas zadumy przy lampce wina i papierosie opowiedział o swoim małżeństwie z Polką. 15 lat młodszą. Stwierdził:

– Polki są perfekcyjne w każdym calu.

 

cascia-2 cascia-3

POMPEJE pod Neapolem- Miejsce tragedii (wybuchu Wezuwiusza) w 79 r. p.n.e.

Drastic- Level Hard

Fotografia jednej z ofiar zakonserwowanych w wulkanicznym pyle. Nie martw się. Już dawno przekroczyłem granice dobrego smaku, więc serwuję wyłącznie jedno danie z poszatkowanego mózgu.

pampeje-1 pompeje-5

Za bilet 14 EURO ?!

(Rozmowa tłumaczona z włosko- angielsko- migowego dialektu. Bileterka sprawiała wrażenie nieco ułomnej. Zapewne to samo powiedziała w odniesieniu do mnie.)

– Dwa bilety do ruin pompejańskich i jedną mapę.

– Rozumiem. Dwa bilety i dwie mapy.

– Nie. Powiedziałem, że chcę jedną mapę.

– Jeden bilet?

pompeje-6 pompeje-7 pompeje-11 pompeje-13

TRASA- Kilka zdjęć z półwyspu Apenińskiego

k-1 k-6

Prywatna Nibylandia

Właściciel domu, którego fotografia znajduje się poniżej, śmiało może powiedzieć: ,,Mieszkam w raju.” Jak się okazuje… nie wszyscy ludzie opuścili ogród w Edenie.

k-10 k-5

RZYM

Zatrzymaliśmy się przy stacji metra Anagnina. Odniosłem wrażenie, że…

– To chyba nie jest Rzym.

Wokół rozpościerał się widok bazarowego pobojowiska, które wyglądem przypominało wysypisko śmieci w początkowym stadium rozwoju.

rzym-2

Piazza di Spagna

Schody hiszpańskie (fotografia poniżej) wyłączono tamtego dnia z turystycznej eksploatacji i oddzielono prowizorycznymi kratami. Wymarzony scenariusz, by zrobić idealne, nie skażone kadrowymi gwałcicielami, zdjęcie.

rzym-1

rzym-3 Mógłbym polecić Rzym, ale wyłącznie z turystycznego punktu widzenia. Z naciskiem okolic, w których historia odciska trwałe piętno na codzienne życie. rzym-4 rzym-7 rzym-8

WATYKAN

O swoim pobycie na Placu św. Piotra pisałem już w artykule: ,,Jak nie zarobić na zdjęciu.”.

Cytuję samego siebie, czyli przypominam w tym momencie psa, który liże własne…: ,,Tak czy inaczej, przewrotny los zaprowadził mnie na audiencję do papieża. Pośród tajemniczych murów Watykanu, gdzie spisek to chleb powszedni, a Anioły prowadzą odwieczną walkę z Demonami, stałem w kolejce pod bramkami już od 5 rano. Dookoła mnie nieodrobaczeni ludzie kręcili się i narzekali we wszystkich językach świata. Dało się nawet usłyszeć kilka niecenzuralnych słów w języku polskim. Nie muszę ich chyba cytować.

w-2

Ciało Jana XXIII. Dotknięte ręką Boga czy raczej zabalsamowane?w-4 w-6

Nowa aplikacja- Rentgen duszy i Photo- Zbawiciel

Gdy Jezus zstąpi na ziemię, ludzie- zamiast klęknąć w pokorze- wyjmą telefony i zaczną Go filmować. Podobnie dzieje się w obliczu wypadku. Poszkodowany nie otrzymuje natychmiastowej pomocy, ale błysk fleszy po ślepiach.

w-1 w-9

SAN GIOVANI ROTONDO- Miasto św. o. Pio z Pietrelciny

Karabinierzy boją się Ojca Pio, jak Żydzi ortodoksyjni kąpieli. Wizerunek stygmatyka widniejący na przedniej szybie- w zupełności wystarczy, by ominąć kontrolę i niewygodne pytania.

sgr-2 sgr-4 Osobiste doświadczenie Bożego śladu na ziemi potrafi diametralnie odmienić punkt widzenia. Nic tak nie przemawia do wyobraźni, jak świadectwo cudu na wyciągnięcie ręki. Gdy- niezależnie od wyznawanych poglądów- obecność tajemnicy nie pozwala przejść obojętnie.sgr-5

Konfesjonał, w którym spowiadał o. Pio. Odgrodzony barierą, stał się miejscem próśb i podziękowań, gdzie podróżnicy i pielgrzymi wrzucają intencje oraz pieniądze… we wszystkich walutach świata. Przyznam się, że przez moment zamigotała w mojej głowie myśl, by przedostać się na drugą stronę i obciążyć swoje kieszenie… ale najpewniej ręce… kajdankami. sgr-8 sgr-9

MONTE SAN ANGELO- Miasto położone nad Zatoką Manfredońską, tam, gdzie włoski but ,,zakręca”.

Palić i niekoniecznie gwałcić!

Ciekawostka- we Włoszech wyroby tytoniowe można nabyć wyłącznie w wyspecjalizowanych punktach sprzedaży Tabacchino. Pamiętam swój głód nikotynowy i trening z duchowym wsparciem Roberta Korzeniowskiego, zanim z pełną satysfakcją mogłem zaciągnąć się kilkoma papierosami z rzędu.

a-3-kopia a-8 a-17 a-18 a-21

LORETO- Znajduje się tu (rzekomo) autentyczny dom świętej rodziny, który- według mnie- został zniekształcony w XVI w. przez renesansowych artystów.

Przybyłem, zobaczyłem i nabawiłem się kataru. Wschód kraju mogę porównać do krajobrazowej hybrydy morza i gór. Ciepły klimat z domieszką halnych powiewów. I zatoki kwiczą, jak świnie odsunięte od koryta lub PO- Partia Oszustów od władzy.

loreto-3 Cmentarz polskich żołnierzy, którzy zginęli we Włoszech podczas II wojny światowej.loreto-10

LANCIANO- Miejsce, w którym wydarzył się cud Eucharystyczny (VIII w. n.e.)

Monstrancja zawiera fragment mięśnia sercowego i skrystalizowaną krew grupy AB. Nie znam się na cudotwórstwie, ale włókno tkanki sercowej w wieku ok 1300 lat ciężko utrzymać w stanie nierozkładowym.

lanciano-9 lanciano-1 a-4

NAD ADRIATYKIEM

Chcesz rozśmieszyć Boga? Opowiedz mu o swoich dalekosiężnych planach na przyszłość, które zagłuszają wyłącznie sumienie. Człowiek marzy o poszerzaniu horyzontu. Nie weźmie jednak pod uwagę, że- pomimo estetycznej rekompensaty- turystyka wiąże się z opuszczeniem strefy komfortu. k-4 k-3

Nie próbuj

Wystarczy. Teraz Twoja kolej. Nie próbuj i nie planuj. Po prostu rób.

6 przemyśleń nt. „Z ziemi polskiej do włoskiej- fotorelacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *