Koszty pracy, czyli przedsiębiorcza pętla na szyję

Czym się różni szef od wibratora? Odpowiedź zupełnie nie budzi kontrowersji, zwłaszcza w mniemaniu typowego Johna Smitha, alias Jana Kowalskiego. Bo przecież jeden robotnik pracuje na stu krawaciarzy, a obiecana premia pozostaje w sferze niespełnionych pragnień i zasila fundusz pracodawców z siedzibą (w zależności od sezonowej mody urlopowej i własnych preferencji… Seszele…Wyspy Kanaryjskie ?).

szef

Drobna ciekawostka… Jeśli pracownik w ciągu roku kalendarzowego, choćby w sierpniu, przekroczy próg dochodów 121 650 zł… ciąg dalszy anegdotki nie ma sensu, ponieważ zarobki tego rzędu generują nieliczni.

Słynni amerykańscy naukowcy dowiedli, że punkt widzenia zależy od wygodnej pozycji, ale… nie w Polsce. U nas bardziej, niż gdziekolwiek indziej, apetyt rośnie (zresztą i tyłek) w miarę jedzenia. Przeciętny Polak nie byłby sobą, gdyby nie wyładował frustracji. Żółć we krwi to domena Janka, Mirka, Franka oraz wielu innych. Głównie obrywa się polityce i na niej frustracja powinna się kończyć, ale efekt domina ma to do siebie, że jedna kostka wprawia w ruch pozostałe, chyba że budowlańcy znowu odjebali fuszerkę.

images3

Życie uwielbia pisać własne scenariusze i również tym razem tak się stało, bo gdzie diabeł nie może, tam następuje obejście przepisów. O czym konkretnie mowa? O popularnych kopertach, czyli uzupełnianie wynagrodzenia poza opodatkowaną podstawą. Voilla ! Domino pędzi z prędkością ponaddźwiękową.

Odsłonięte karty:

Jesteś po szkole i nie masz pomysłu na przyszłość? Interesuje cię szybki pieniądz (w sensie: szybko uszczuplone konto), bezpłatny urlop, murzyńska praca w ponadnormatywnym wymiarze godzin i perspektywa śmiesznej emerytury? Nasza firma to miejsce dla ciebie! Minimum 50- letnie doświadczenie mile widziane.

Przejdźmy do sedna. Każdy kolejny pracownik kosztuje znacznie więcej, niż wskazuje na to stan konta po wypłacie. Nic więc dziwnego, że w obliczu cięcia kosztów, Kodeks Pracy traktowany jest z przymrużeniem oka. Edward Munch namalował obraz: „Krzyk” tuż po tym, jak przyśniła mu się wizja przyszłości z obowiązkowymi potrąceniami od wynagrodzenia brutto.

Typowy Waldek zarabia, przypuśćmy, 2300 zł, choć w umowie o pracę figuruje kwota 2000 zł. Obliczę teraz, ile kosztuje miesięczny wymiar utrzymania Waldka w firmie.

Schemat:

Ustalam podstawę do wyliczenia wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, czyli w przypadku Waldemara Kasty jest to wynagrodzenie brutto, a więc 2 tysiące złotych.

Obliczam składki na ubezpieczenia społeczne, które odprowadzę do ZUS… instytucji, która powstała z ideą poprawy sytuacji ubezpieczeniowej Polaków.

– ubezpieczenie emerytalne: 2000 x 9,76% = 195,2 zł.

– ubezpieczenie rentowe: 2000 x 1,5% = 30 zł.

– ubezpieczenie chorobowe: 2000 x 2,45% = 49 zł.

Razem: 274,2 zł.

Polder

Ok., obliczyłem już haracz do ZUS-u, który potrąca się od wypłaty Voldemorta i często sprawia, że ciężko wyżyć do pierwszego dnia kolejnego miesiąca, już nie mowa o zakupie oryginalnych szat dla czarodziejów. Teraz liczę podstawę do ustalenia składki na ubezpieczenia zdrowotne.

2000 zł – 274,2 (twarzowe do Zakładu Ubezpieczeń Samobójczych) = 1725,8 zł.

Krzesełko, na którym stoi pracodawca chybocze się coraz bardziej. W przypadku ustalenia wymiaru składki na ubezp. zdrowotne, którego sens streszcza się w wielomiesięcznych kolejkach do lekarza, płatnik stoi na rozwidleniu dróg, o którym Bóg zapomniał.

Składka, którą odprowadzę do… a jak, do ZUS-u. 1725,8 x 9% = 155,32 zł.

Składka, którą odejmę od podatku (jest to rozwiązanie, które wprowadzono, by jeszcze bardziej nie wkurwiać Polaków)1725,8 x 7,75% = 133,75 zł.

To jeszcze nie koniec ! Został podatek, który obowiązkowo trzeba zapłacić, chyba że słowa ministra Ziobro o 25- letnim pozbawieniu wolności nie są powodem do sumiennego bycia obywatelem.

images

Ustalam podstawę do obliczenia podatku.

2000 zł – 274, 2zł. – 111,25 zł. (Koszty uzyskania przychodu przez Voldemorta, zakładając że mieszka w tej samej miejscowości, w której pracuje, czyli… w Hogwarcie ?)= 1614,55 zł, czyli w zaokrągleniu 1615 złotych.

Obliczam podatek od osób fizycznych.

1615 x 18% – 46,33 zł (miesięczna kwota zmniejszająca podatek, ale pod warunkiem, że Voldemort złożył w Ministerstwie Magii PIT 2 lub w miejscu swojej pracy) – 133,75 zł (Patrz wyżej) = 110,62 = 111 zł w zaokrągleniu.

Zatem… Czarny Pan maksymalnie do 10 dnia otrzymuje:

2000 – 274,2 – 155,32 – 111 = 1459,48 zł.

Zbrodnia w biały dzień pod osłoną nocy, ale… to jeszcze nie koniec. Nie zapominajmy o składkach, które odprowadza pracodawca na poczet swojego wiernego psa.

– Na ubezpieczenie emerytalne: 2000 x 9,76% = 195,2 zł.

– Na ubezpieczenie rentowe: 2000 x 6,5% = 130 zł.

– Na ubezpieczenie wypadkowe: 2000 x 1,8% = 36 zł.

– Na Fundusz Pracy: 2000 x 2,45% = 49 zł.

– Na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych: 2000 x 0,1% = 4 zł.

Razem: 414,2 zł.

Łączne koszty zatrudnienia Waldka w ciągu miesiąca: 2000 zł + 414,2 zł + 300 zł (w kopercie)= 2714,2 zł, a zgodnie z umową zarabia netto niespełna 1460 zł.

Gdyby nie przymus ze strony ciemiężycieli, szef mógłby płacić więcej, ewentualnie zatrudniać dodatkowych ludzi, ale… jak już mówiłem, pętla na szyi zaciska się coraz bardziej. Wielu musiało zamknąć swoją działalność, innych wzrastające koszty prowadzenia biznesu zapędziły do deski grobowej, o czym również mam zamiar napisać artykuł. Szef może być chujem, ale największym jest… co widać w wyliczeniach ZUS. Podejdź więc do swojego pracodawcy, przytul go i powiedz mu, że go kochasz. Na pewno da ci podwyżkę lub… wypierdoli z roboty ze słowami, że nie będzie zatrudniał narkomanów. Wóz albo przewóz.

 

 

 

 

6 przemyśleń nt. „Koszty pracy, czyli przedsiębiorcza pętla na szyję

  • Nie będę się przedstawiał bo i tak wiesz kim jestem 🙂 Koperta pod stołem to chleb powszedni w branży transportowej. Wielu kierowców ma w umowę wpisane np 1800zł a 3000zł idzie im pod stołem. No fajnie jeżeli chcesz dorobić max pół roku-rok (dołożę do wkładu własnego do mieszkania itp.) Ale równocześnie akceptując te warunki dajesz przyzwolenie pracodawcy na tego typu praktyki „Nie podoba się, to na twoje miejsce czekadziesięciu”, także janusze biznesu mają wolną rękę do tego typu praktyk. Co do ZUS-u i składek, jeśli chodzi o perspektywę przedsiębiorcy to nie jest lekko, ba krótko mówiąc przejebane. Dobrze że istnieją (marne, ale istnieją) programy opłacające składki dla nowych pracowników, lepsze to niż nic ale do normalności tutaj daleko. Z tym całowaniem i gloryfikowaniem szefa to radziłbym się wstrzymać, sam wiesz że można oszczędzać na rzeczach najbardziej oczywistych, nie będę tutaj poruszał kwestii że rzeczą normalną jest cykliczne zapewnianie pracowników np. sektora spożywczego w strój roboczy. Proponuję żebyś w przyszłości poruszył temat oszukiwania przez pracodawców, co raczej już zahacza o problemy prawne aniżeli ekonomiczne.

    • Racja, już nie mowa o zakładaniu własnej, choćby jednoosobowej, działalności. Po 2 latach trzeba płacić ZUS 1150 zł. Rozmawiałem z ludźmi i mówią, że to nie lada wyzwanie. / Otóż to, koperty dzisiaj to chleb powszedni, podpisuję się pod tym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *