Interesuj się tym, na czym możesz zarobić

Kojarzysz Sherlocka Holmes’ a ? Mike’ a Tysona ? Stefana Żeromskiego ? Uwaga… w żadnymzainteresowania wypadku nie zamierzam wystawiać na próbę wiedzy czytelników. Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu posiada monopol na mądrość, której nie mógłby się powstydzić jakikolwiek czołowy artysta renesansowy. Jeśli nie znam odpowiedzi na pytanie, wujek Google spieszy z pomocą. Nie ma problemu. Wymienione przeze mnie postaci na pierwszy rzut oka (na drugi rzut także) zdają się być wyrwane z kontekstu, zupełnie jak zachowanie ex- głowy państwa podczas wizyty w Parlamencie japońskim.

Czytaj dalej, Szogunie!

Klucz do szczęśliwego życia

Lekcja nr 1 (Nie martw się, w tym artykule nie będzie więcej lekcji). Jeśli liczysz na łatwą przeprawę, zawiodę Cię. To nie ten film. I nikt nie da pożądanej gwarancji z dożywotnim okresem ważności. Książek nie piszą niewidzialni ludzie. Błyskotliwe kariery nie są dziełem przypadku. Talenty wykuwa się w pocie czoła. Nic nie potrafi zdefiniować wartości człowieka bardziej, niż decyzje, które podejmuje. Konsekwentnie każdego dnia. Równie dobrze możesz położyć się pod monopolowym i poczynić pierwsze inwestycje w stronę alkoholizmu i nieróbstwa. Kusząca perspektywa.

images4

Wiele lat temu przeprowadzono badanie wśród 1500 osób. Króliki doświadczalne podzielono na dwie kategorie. Pierwsza, nazwijmy ją: niebieską, objęła ludzi, którzy w pierwszej kolejności chcieli skupić się na zarabianiu pieniędzy, a następnie realizacji swoich pasji. Druga grupa, powiedzmy- czerwona, planowała postąpić odwrotnie. Jakie były tego rezultaty? Przyszłość wyłoniła 101 milionerów, spośród których aż 100 zakwalifikowano przed laty do czerwonych. Scalenie przyjemności i pożytku jest możliwe… ale potrzeba do tego determinacji.


 

Czym zajmuje się pan Holmes?płaska ziemia

Czy wiesz, że najsłynniejszy nos (zgadza się, kokaina pod koniec XIX wieku była już w Europie znana, a pan detektyw robił z niej czynny użytek) nie wiedział, że ziemia krąży wokół słońca ? Przecież w łapaniu czarnych charakterów półświatka przestępczego tego typu wiedza odgrywa kluczowe znaczenie. „Watsonie, za kilka godzin ziemia obróci się o 20 stopni i nastanie noc, a wtedy zastawimy na nich pułapkę w oparciu o prawo przyciągania.” Fakt, zagadnienia niby zdają się trącić banałem i każdy powinien orientować się w nich, ale powiedzmy sobie otwarcie… czy handlując, powiedzmy włoskimi butami, wpłynie to na rentowność mojego interesu? Równie dobrze ziemia może być płaska.

Co robi w tym zestawieniu Mike Tyson?

Gdyby nie został zawodowym bokserem, z dużą dozą prawdopodobieństwa dalej by sobie hodował gołębie, a może i jeszcze… kurwa… króliki? Boks pozwolił mu wyswobodzić się z biedy i patologii. Iron Mike i wielu innych adeptów gangsterki wiedzieli (albo ktoś im powiedział), że to ich jedyna szansa na lepszą przyszłość, a przynajmniej taką, która nie kończy się w mamrze lub 2 metry pod powierzchnią ziemi z ciałem nafaszerowanym ołowiem. Swój potencjał zainwestowali w jedną dziedzinę, nie korzystając przy okazji z przywileju osadzenia w szkolnej ławce. Mała rada od Wujka Mike’ a: nie trać czasu na nawałnicę jakichś bzdur, skup się na tym, co Cię kręci. Specjalizacja pomaga osiągnąć perfekcję. I przy okazji nieźle na tym zarobić.


Jakiś czas temu brat z Nowego Jorku opowiedział mi o pewnej sytuacji, która zastała go podczas piątkowego wypadu na chillout do baru. Siedział z koleżką i dyskutowali o rozgrywkach NBA. W pewnym momencie odezwał się do nich jakiś starszy Amerykanin i powiedział:

– Co Wy pierdolicie? Macie z tego chleb?

Można mieć własne zainteresowania i czaso- zapychacze, ale powiedzmy sobie otwarcie… jankes miał rację… podczas gdy przeistaczasz swoją głowę w kontener na śmieci, okazje wymykają się, jak piasek przez palce. Narzekasz na swoją pracę, a co robisz, by żyć zgodnie ze swoimi wytycznymi? Wiem, wiem… szukasz wymówek.

2 lata zimowałem…

Mało kto wie, że Stefan Żeromski w szkole cierpiał prawdziwe katusze. Pisał znakomicie, co przełożyło się na późniejsze efekty literackie, ale nauka przedmiotów ścisłych nie szła mu najlepiej. W konsekwencji 2 lata z życiorysu mu odjęto. Pewnie kilka razy dziennie na lekcjach matematyki lub chemii klęczał pod tablicą ku uciesze kolegów z klasy. Nie chciał zapewne dawać łapówek carskim przydupasom, więc powtarzał klasę.

szkoła

Powiedzmy sobie otwarcie… winę o wszystko, co się dzieje w życiu człowieka, o tę nieustanną pogoń za newsami (tak, uzależnienie od wyrażania opinii), za nawałnicę zbytecznej wiedzy i brak praktycznego przystosowania do zarabiania pieniędzy… należy obarczyć system szkolnictwa. Zamiast do każdego ucznia podchodzić indywidualnie, rozwijać jego preferencje, skupiać się na rozwoju jednostkowym, program nauczania napierdala w uczniów, jak z karabinu maszynowego, natłokiem zbytecznej wiedzy. Szkoły produkują na masową skalę świnie na rzeź, które są tuczone byle gównem, by opuściwszy mury placówki dydaktycznej nieporadnie liczyć na to, że ktoś powie im, co mają robić.

4 przemyślenia nt. „Interesuj się tym, na czym możesz zarobić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *