Forsa z dymem

Palący i wścieklifajek

Kto pamięta czasy, gdy paczka papierosów kosztowała 2,5 zł ? Bez miara 15 lat minęło. Taka cena utrzymywała się podczas premierowych projekcji Titanica, Buntownika z wyboru, czy pierwszej odsłony serii: „Szybcy i wściekli”. Z dwuczłonowej nazwy pozostała jedynie wściekłość, bo każdy nikote-man, ew. nikote-woman na „jednej nodze” pali jedynie w pracy. Wspomniana przyjemność wypuszczania dymków sporo kosztuje, dlatego o marnotrawstwie nikt nie myśli.


– Kierowniku, masz zapalić ?

– Ostatni Mohikanin trzepocze w paczce.


Przypuśćmy, że palisz jedną paczkę dziennie, której uśredniona cena wynosi 13 zł. Jaki poniesiesz miesięczny koszt swojej przyjemności?

30 (ilość paczek, dni)x 13 zł = 390 zł (czyli… 4 banknoty z Władysławem Jagiełłą dziwnym trafem znikają z portfela, ew. konta bankowego. Prawdziwe czary. Patrząc z perspektywy rocznej, kwoty te oscylują wokół 5 tysięcy.) Nic więc dziwnego, że w społeczeństwie nie ma zbyt wielu Matek Teresek od częstowania. Nie jestem Żydem, ale tzw. królewskie rozdania nie czynią mojego portfela cięższym i bardziej radosnym, chyba że mówimy o zaskórniakach, a to- tak się składa- marna pociecha. Kiedyś, nie powiem, wdałem się w proceder sponsoringu. I potwierdzę zasadę, że gdy dasz palec, to ludzie wezmą rękę. Bezczelność, serio, nie zna granic.

A w ryj chcesz… ?

– Poczęstuj papierosem.

– Nauczyłeś się palić, naucz się kupować.

– Nauczyłeś się kupować, naucz się częstować.


Powyższy dialog to sytuacja wprost z życia wzięta. Powiem więcej, z pierwszej ręki. Tak czy siak, zareagowałem w odpowiedni sposób, który ustrzegł mnie od skoków ciśnienia w przyszłości.

Skupmy się jednak na składnikach ceny 20 miar tytoniu (w ramach ciekawostki: papierosy w myśl przepisów są traktowane jako dobro luksusowe… zatem paląc, doświadczasz w swoim życiu namiastki luksusu!) Poniższa grafika prezentuje składniki kwoty, którą zamieniasz na fajki:

fajki

Smutna prawda

W skład ceny luksusu wchodzą… w wymiarze niespełna 81% podatki… nie miej pretensji, chciałeś żyć w luksusie, to płać haracz ! Gdyby nie fiskalna interwencja państwa (brudnych rąk U. Skarbowych), jednostkowa cena każdej paczki mogłaby wynieść… i w tym momencie wracamy do punktu wyjścia, gdy dokarmiano raka w czasie odsłuchiwania w kinach My heart will go on, a więc ok. 2,5 zł. „Paląc papierosy, utrzymujesz Sejm i Senat”. Dlatego następnym razem, gdy przyjdzie Ci do głowy ochota na częstowanie, rozważ we własnym rachunku, że sponsorujesz wtedy podwójnie- i to dokładnie to, czego zajebiście nie trawisz.

Swoim artykułem nie odkryłem nowego kontynentu i Kolumb z pewnością nie musi obawiać się konkurencji, ale temat wydał mi się… palący, biorąc pod uwagę, że sam preferuję chillout, jak to powiedział pan Wiesio z Blok Ekipy, przy lampce wódki i przy papierosie. Ok., teraz zasłużona przerwa na szluga.

2 przemyślenia nt. „Forsa z dymem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *